Náš příběh

Justine (20 let)

Justine se narodila fríské klisně Rosa H., kterou kdysi zakoupila má rodina jako sen vlastnit fríského koně. Jednoho dne nám bývalí majitele Rosy přivezli 3.letou Justine a nechali ji v boxe s tím, že je teď už naše - samozřejmě za zaplacení vysoké hodnoty za toto plemeno. Nějakou dobu chodily fríské klisny do kočáru, ale zbytek času jsme s nimi trávily my - já a holky, které docházely do pomáhat k nám do stáje.

Po nějaké době již holky nemohly docházet k nám do stáje, a tak jsem zbyla sama na plnou stáj koní, a tak se má rodina rozhodla z nedostatku času dá Rosu H. pryč. A tak jsem jí darovala, neboť měla chromé nohy a kolikrát nemohla kvůli artóze vyjít z boxu. Justine s námi nějakou dobu ještě pobyla, ale jednoho dne přišel šok. Justine neustále ležela a my nevěděli, co se s ní děje. Místní veterinářka určila vnitřní zranení, a tak jsme jí několik dní nechávali v klidu. Když už to s Justine vypadalo opravdu bídně, tak jsme se rozhodli, že ji odvezem na veterinární kliniku do Heřmanova Městce. Byla určena velmi šokující diagnóza naprosto v neočekávaném místě a tím bylo kopyto! V kopytě se nacházel velmi nepříjemný abces, který již několik dní Justin trápil, a jelikož nevytekl ven, tak poškodil kopytní kost, a tak klisna musela okamžitě na operaci.

Při operaci jí byla odebrána část kosti. Dle slov paní veterinářky jí zachránil její neuvěřitelný charakter, díky kterému mohla tuto náročnou operaci podstoupit. Nějakou dobu byla na klinice, a pak jsme jí převezli domu s tím, že jí chyběl kus kopyta, a tak jsme jí museli pravidelně kopyto dezinfikovat a zabalovat. Byla to několikaměsíční zodpovědnost při které jsme doufali v zázrak. Několik měsíců uteklo jako voda a Justine kopyto dorostlo a mohla se pomalu vrátit do života.

Jednou jsem se musela z vážných důvodů odstěhovat a odvést všechny koně s sebou. Bohužel mi tehdy kamarádka přislíbila, že Justine bude ustájení platit, neboť jsem měla 4 sportovní koně a v té době jsem byla po škole - bylo velmi náročné platit 5 koní v ustájení. Trvalo to půl roku, dokud mi kamarádka nesdělila, že už Justine nemůže platit, a tak jsem stála před velmi náročným rozhodnutím. Justine jsem nabídla pani, které jsem kdysi darovala její maminku. Koupi Justine odsouhlasila a se znalostí jejího zdravotního stavu si jí za symbolickou cenu odkoupila.

Nová majitelka Justine otěhotněla, a tak se rozhodla, že frísky musí jít dál. Prodala je s tím, že mě o tomto rozhodnutí předem upozornila. Rosa H. dokonce skončila na jatkách, odkud jí dobrá duše z Polska odkoupila a poskytla jí důstojné dožití. Justine měla dokonce hříbě a prostřídala několik majitelů než jsem o ní znovu slyšela.

Justine poslední majitelka se mi ozvala, že jí získala v ne příliš dobrém stavu a že má strach o její život. Bez vědomí, že Justine prodělala operaci si odkoupila 19. letého fríského koně, který údajně byl používán několikrát denně do provozu pod lidi. Justine k ní přišla kulhavá, velmi opadlá, hubená a se zánětem v očích.

Po pár týdnech si pozvala veterinářku na rentgen a zjistila velmi nepříjemné zjistění, že Justine již nebude vhodná na ježdění, neboť přetěžuje opačnou nohu, protože ulevuje té operované. Byla jsem s paní v kontaktu, a tak mě nabídla Justine odkup, protože v jejím stavu by pravděpodobně skončila tam, kde její máma Rosa H.

Neměla jsem srdce nechat osud Justine na dalších lidech, a tak jsem požádala o pomoc přátelé a všechny, kterým na ní kdy záleželo a společně jsme se podělili o její odkud a placení nákladů. Bohužel všichni jsme vlastníci koní a další kůň je pro nás velmi nákladná záležitost, a proto jsem se rozhodla podělit se s Vámi o náš příběh, protože si myslím, že každý kůň si zaslouží milující domov.

Cítím za Justine zodpovědnost, neboť jednou vstoupila do mého života a myslím si, že není špatné ukázat, že koně nemusí být pouze k užitku, aby mohli být součástí našich životů.

Děkujeme Všem, co se rozhodnou podpořit Justine život! Věřím, že společně uděláme svět lepším místem 💓

S láskou pro koně,

Evča

Zakoupením jakéhokoliv produktu nám pomůžete financovat život Justine 💕

Kompletní příběh naleznete v knížce "S Láskou pro koně"

Příjezd Justine

Justine teď

Videa s Justine